Jdi na obsah Jdi na menu
 


Záhady týdne

19. 7. 2008

Záhada týdne: John Locke

Záhada týdne: John Locke Dnes startujeme velký letní seriál, kterým chceme vyplnit pauzu mezi čtvrtou a pátou sérií. Každý pátek si vezmeme jednu záhadu (nebo spíše sérii souvisejících záhad), do novinky nadhodíme zatím nevyřešené otázky a necháme vás v diskuzích probrat ji ze všech stran. Cílem bude zkusit odpovědět na některé z nich. Zatímco teorie slouží především pro individuální fantazii, tady bychom rádi dali prostor názorům všem a zkusili z nich udělat závěr.

Jako první záhadu jsme si vybrali vše, co souvisí s Johnem Lockem. Nezodpovězené záhady jsou:

 • Proč Locke může na ostrově chodit? (Pokud ho vyléčil ostrov, proč na něm umírají těhotné ženy a Jack má zánět slepého střeva? A proč Locke přestal chodit, když našli s Boonem letadlo?)
 • Je Locke nějak výjimečný? (Proč ho kontaktovali Druzí už při narození a během jeho života? Byla jeho výjimečnost důvodem, že přežil pád z osmého patra?)
 • Je Lockovým otcem skutečně Anthony Cooper? (Ve flashbacku jsme neviděli mladého Coopera, který jel za Emily)
 • Jak se dostal Locke z ostrova a proč zemřel? (Byl syn, kterého vychovával, opravdu Walt?)
 • Je možné Locka znovu oživit, když bude dopraven na ostrov?

Pokud máte další otázky, které s Lockem souvisejí, neváhejte je do diskuze přidat. A nyní už je ring volný...

 

 

 

Záhada týdne: Christian Shephard

Záhada týdne: Christian Shephard Minulý týden jsme odstartovali diskuzní seriál, kde máte prostor vyjádřit se k záhadám v seriálu. Ohledně Johna Locka padaly některé velmi zajímavé názory, svůj důvtip si můžete tento týden vyzkoušet na další zajímavé pecce - Christianu Shephardovy. Ačkoli JE MRTVÝ (oficiálně potvrzeno tvůrci), stále nás svojí existenci hodně zaměstnává.

 • O jaký typ halucinace se jedná, když se Christian Shephard zjevuje svému synovi první dny na ostrově? Nebo dokonce Vincentovy?
 • Jak tyto halucinace souvisí s jinými, jako je třeba černý kůň (viděla ho Kate), Dave (spatřil ho Hurley) nebo Walt (viděli ho Shannon a Locke), Libby (na lodi ji viděl Michael)?
 • Jak se ocitl Christian Shephard v Jacobově chatce a proč ho tam vidí Hurley, Locke nebo Claire?
 • Proč se jako přelud Christan zjevil Michaelovi před výbuchem nebo Jackovi v budoucnosti?
 • Proč je jeho rakev prázdná?
 • Jak souvisí jeho výskyty s monstrem a schopnostmi ostrova?

 

 

Záhada týdne: Monstrum

Záhada týdne: Monstrum Po dvou rozvičkových pátečních diskuzích nad dvěma postavami se tentokrát můžeme pobavit nad tématem poněkud nehmotným, ale o to více důležitým. Smoke monster/Cerberus poprvé dalo o sobě vědět už v prvním díle a během uplynulých čtyř sezón našim hrdinům pořádně nahánělo hrůzu. Shrňme si základní poznatky.

 • Monstrum ubližuje pouze některým lidem. Některé nechává bez povšimnutí, některé "fotí " a nechává naživu (Juliet, Kate), některé ovšem zabijí (Eko) a některé zabijí bez varování (pilot). Locke potkal monstrum dvakrát, jednou přežil, podruhé na něj už zaútočilo. A zatím není jisté, zda pavouci okolo Nikky a Paola též nepatřili k monstru.
 • Zrod a účel monstra neznáme. Víme, že Dharma vybudovala okolo vesnice ochranný plot schopný monstrum zastavit, ale nevíme, zda monstrum již na ostrově bylo či se jedná o nepodařený experiment. V poslední sezóně bylo odhaleno, že Ben dokáže do jisté míry Monstrum kontrolovat (minimálně vypustit).
 • Monstrum "fotí", tedy promítá vybraným lidem vybrané okamžiky z jejich života. Důvod neznámý.
 • Kromě ochranného plotu má monstrum omezení co se týče pohybu směrem do výšky a musí být do jisté míry spojeno se zemí. Občasné případné "skoky" nejsou vyloučeny.
 • Nevíme, na kolik je monstrum propojeno s dalšími záhadami ostrova, konkrétně "šeptáním" (hlasy v džungli) či halucinacemi (Jackův otec, kůň Kate, opakovaně Walt).

 

 

Záhada týdne: Benjamin Linus

Záhada týdne: Benjamin Linus Po týdenním výpadku se opět vracíme k pravidelným pátečním diskuzím na téma největších záhad seriálu. Po Christianu Shephardovi, Johnu Lockovi a Monstru přichází na řadu Ben Linus a jeho minulosti. Co víme a co zatím zůstává zakryté záhadou?

 • Odkud zná Ben tak dobře experimenty Dharmy a zařízení na ostrově? Sice pro Dharmu pracoval, ale jako údržbář, přesto dokáže manipulovat se zařízením ve stanici Swan, Tempest nebo Orchid. A ví také, jak vyvolat monstrum.
 • Jak se dostal Ben do vedení Druhých, přestože nepatřil k původním obyvatelům ostrova? Je nějakým způsobem výjimečný? Opravdu on jediný může mluvit s Jacobem?
 • Co sleduje tím, že filtruje informace i pro ostatní Druhé a drží je nedobrovolně na ostrově? Viz Juliet a nebo také stanice Zrcadlo? A proč mu Richard stále věří?
 • Jaké zájmy reprezentuje Ben v boji proti Widmorovi? A jaká pravidla si dohodli? Co přesně sledují Druzí a jejich "sesterská" organizace Mittelos?

 

 

 

Záhada týdne: Dharma

Záhada týdne: Dharma Ve středu jsme vyhlásili anketu, která z Dharma stanic se vám nejvíce "líbí", dnes budeme v záhadě týdně na téma Dharma pokračovat. Přestože tolik tajemství okolo Dharmy už není - víme, proč vznikla, co zkoumá a kde se vzala na ostrově, pár nedořešených otázek tu stále máme.

 • Projekt Dharma je oficiálně ukončen, přesto na ostrov dorazily zásoby nových potravin a zřejmě i během Desmondova pobytu dříve dorážely. Kdo to nařizuje a provádí?
 • Alvar Hanso byl vězněn lidmi okoloThomase Mittlewerka, který se prohlásil za nového šéfa Hansovy společnosti. Aktuální status Hansa a dalších vůbec neznáme, víme použe, že Hanso byl osvobozen a Mittlewerk uprchl.
 • Druzí založili organizaci Mittelos, která jim na pevnině slouží k rekrutování lidí (Juliet). Má nebo nemá nějaké úmysly navázat na Dharmu?
 • Za doby vlády Mittelwerka nad Dharmou probíhal čilý obchod s Widmore Corp a společností patříci otci Sun. Jedná se o soupeření organizací? Widmore se teď snaží dostat na ostrov, má to nějakou souvislosti s Dharmou?
 • Dharma založila kdysi na ostrově několik laboratoří a prováděla různé experimenty. Ostrov si zřejmě nevybrala náhodou a zná jeho neobyčejné vlastnosti, po útoku ze strany původních obyvatel ostrova ale musela vše ukončit. Kromě laboratoří se na ostrově nachází jiná záhada, jejíž napojení na Dharmu není jasné - Monstrum.
 • Stopy Dharmy lze vysledovat i do Severni Afriky, kde kdysi Charlotte objevila jejich stopy. A do toho samého místa byl teleportován Ben, když "posunul" ostrov. Jak toto místo souvisí s ostrovem?

 

 

 

Záhada týdne: Ostrov

Záhada týdne: Ostrov Minulý týden jsme diskutovali nad Dharmou, pojďme se podívat tento týden na to, co s Dharmou přímo souvisí. Jedná se o jednu z největších záhad, která prostupuje celým seriálem a má přímou vazbu na prakticky všechny ostatní záhady. Co tedy je ostrov zač?

 • Pokud ostrov dokáže léčit (Locke, Rose, Jin), proč zároveň zabíjí ženy, které na něm otěhotněly? Někteří dokázali těžká zranění přežít a rychle se vyléčit, někteří měli problém i s "obyčejným" slepým střevem (Jack). Proč?
 • Je nebo není ostrov normálně viditelný? Zdá se, že i v moderním světě dokáže být ostrov v Pacifiku stranou pozornosti všech zájmů. To zřejmě úzce souvisí s tím, že ostrov se dokáže "přesouvat" (a to i v čase). A je tato vlastnost přirozená nebo se jedná o vědeckou manipulaci jeho prostředí (v souvislosti s čísly)?
 • Způsobuje ostrov sám věci jako jsou halucinace, šeptání a jakou má souvislost s Monstrem?
 • Kdo jsou původní obyvatelé ostrova? Kromě čtyrprsté sochy a vybraných zbytků monumentů tu máme především lidé okolo Richarda, kteří napadli Dharmu. Patří nebo nepatří tito lidé k posádce lodi Black Rock, která tam kdysi ztroskotala? A komu patří kostry muže a ženy v jeskyni?
 • Kolik záhad ještě ostrov skrývá? Víme, že o něj usilují dvě skupiny (Druzí a Widmore), co je tím nejcenějším? Jeho "časoprostorové" vlastnosti? Léčebné schopnosti? Poznali jsme už všechna záhadná místa z mapy?

 

 

Záhada týdne: Walt

Záhada týdne: Walt Dnes tu nahodíme diskuzi na téma, které sice vypadá jako starší a neaktuální, když se ale na něj podíváme podrobněji, zjistíme, že Walt zatím vůbec nezapadá do žádného vzorce záhad, které jsme dříve probírali. Zatímco předešlé záhady (monstrum, Dharma, ostrov, otec Jacka), se vzájemně někde potkávájí, Walt stojí opodál. Co víme?

 • Od svého narození měl Walt zvláštní schopnosti, které ovlivňovaly například ptáky v jeho okolí. To se stalo i na ostrově, kdy byl v zajeti Druhých. Co je jejich zdrojem?
 • Druzí o zvláštních schopnostech Walta věděli (nebo alespoň tušili), proč se ho tak lehce vzdali a nechali ho odplout s otcem? Báli se víc jeho schopností? Případně, proč se ho nepokoušeli kontaktovat, když byl na pevnině?
 • Jak se mohl Walt zjevovat na ostrově, například Shannon nebo Lockovi? Je to přímo on či halucinace jako jsou například jiné osoby (Ekův bratr, Christian Shephard)?
 • Když jsme se dozvěděli, že Locke po svém návratu z ostrova používal přezdívku Jeremy Bentham, co znamená věta z novinového článku, kterou četl Jack? "...po Benthamovi zůstal jeden dospívající syn." Staral nebo se nestaral Locke po svém návratu o Walta? 

 

 

Záhada týdne: Druzí

Záhada týdne: Druzí Pravidelný páteční pokec pokračuje, tentokrát na téma Druzí. Přestože o lidech z ostrova víme už docela dost, stále tu máme několik nedořešených otázek.

 • Kde se na ostrově Druzí vzali? Může se jednat o potomky z lodi Black Rock? A jak si vybudovali zázemí na pevnině? Vědí něco o historii ostrova, například z některých ruin (čtyřprstá socha)?
 • Minimálně do přepadení Dharmy zřejmě vedl Druhé Richard. Proč už nevede dál? A jak je možné, že Richard nestárne?
 • Jak souvisí Druzí s lodí, na které podle svého vyprávení připlula Rousseau s vědeckou posádkou? A proč Druzí nechali Rousseau dlouhá léta na pokoji?
 • Které z věcí po Dharmě ovládají Druzí? Kromě vybraných laboratoří mají zřejmě také možnost částečně ovládat Monstrum. Mají ještě nějaké jiné věci? A proč Dharma na Druhé "nezaútočila" zpět?
 • Vědí Druzí o tom, že Dharma do jisté míry stále funguje, tedy že shazuje na ostrov zásoby v jednom z bunkrů žil Desmond?
 • Proč se stal právě Ben vůdcem Druhých? Je jeho osud propojen s Jacobem? A kdo přesně rozhoduje o tom, jak budou Druzí jednat - Ben nebo Jacob?

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář